KISELI KRASTAVCI - Najčešće greške i mutan rasol

Greške u očuvanju krastavaca, zbog kojih rasol u teglama postaje beo.

Ljubitelji domaćih krastavaca iz tegle često su zainteresovani za to kako kiseli krastavac učiniti providnim i laganim po ukusu, tako da kada se služi na stolu, samo povrće ne samo da je ukusno, već i apetitno po izgledu.

Ovom pitanju treba pristupiti sveobuhvatno. Na kraju, beli rasol i neprijatan ukus rezultat su višestrukih kulinarskih grešaka. A da se ovo ne bi ponovilo, razmotrimo sve njih.

KAKO NAPRAVITI TURŠIJU

Razlog 1. Vakum

Beli rasol(cvet) će se sigurno pojaviti ako bar mala količina vazduha uđe u teglu sa krastavcima. Za belu plesan ovo je dovoljno da uništi celo jelo. Dakle, dobar domaćin mora biti siguran da:

1. Poklopac tegle je dovoljno dobar i sigurno ne propušta vazduh
  2. Grlo tegle kao i sama tegla su neoštećeni

Ovo su najosnovnije tačke u koje morate biti sigurni.

Razlog 2. Sterilnost

Ovde je sve jednostavno. Posude, tegle i poklopci moraju biti dobro sterilisani. Krastavci - oprani. U suprotnom, štetni mikroorganizmi se mogu pojaviti i umnožiti u očuvanju, što će sve pokvariti.

Metod 1. Ubacite poklopce u kipuću vodu i držite ih tamo najmanje 5 minuta. Tegle napunite četvrtinom čiste vode i stavite ih u mikrotalasnu pećnicu na maksimalnoj snazi 3-5 minuta.

Metod 2. Posudu napunite vodom do pola i pustite da proključa. Ubacite unutra poklopce. Na vrh posude stavite cediljku ili sito, a na njega nagomilajte tegle s otvorom na dole. Na ovaj način sterilišite male tegle 6-8 minuta, a velike od tri litre oko 25-30 minuta.

Metod 3. Stavite tegle i poklopce bez gumica u hladnu rernu (kako se ne bi istopili). Podesite temperaturu na 110 stepeni i držite tegle u rerni oko 20 minuta. Njihova zapremina nije bitna. Posle toga, ostavite posudu da se ohladi nekoliko minuta kako staklo kasnije ne bi puklo.